Koncert pro Mlhu

Čtvrtek, Říjen 3, 2019 - 19:30
Druh akce: 
Vzpomínkový koncert na Miloše "Mlhu" Uhrína

Koncertu předchází v 18.00 vernisáž výstavy Miloše "Mlhy" Uhrína v ArtCentrum nad Vinohradským pivovarem.
Klub Vinohradského pivovaru na Korunní 106 v Praze.
K této příležitosti se sjedou přátelé "Mlhy" a příznivci jeho tvorby, pro které pořádáme vzpomínku spojenou s koncertem, akce bude otevřena i pro veřejnost.
Na vernisáž naváže koncert v klubu Vinohradského pivovaru od 19.30 hod.:

V průběhu večera vystoupí skupiny:
Experiment Blues
Lokální ryby
Balet ČS rozhlasu
SBK (Sbor břežanských kastrátů)
E+Mausy

----
Rakvický rodák, malíř Miloš Mlha Uhrín, zasáhl svým dílem a životem mnohé lidské srdce. Fotografie, grafiky, rozměrná plátna i menší obrázky. A víno. To jsou pojmy, které rakvického malíře charakterizovaly. Mezi osmnácti a dvaceti lety začal fotit. K fotografiím pak domalovával koláže. Tímto způsobem se propracoval až k malování. V letních měsících rád pracoval v útulné lisovně starobylého vinného sklepa. Tvořil akryly, oleje, sítotisky, koláže, kombinované techniky 
a díky inspiraci z okolí také veltlíny, müllerky anebo vavřince. Tedy hrozny. S jeho tvorbou se mohli lidé setkat jak na skupinových, tak i na mnoha samostatných výstavách. Tvrdil, že malováním se dá uživit jen tehdy, když se člověk skutečně snaží. Touha živit se uměním v něm bujela už od mládí. Svá díla vystavoval několikrát v Břeclavi, ale také v Brně, Poděbradech, Mikulově, Ostravě, Kolíně nebo 
v Praze. Za totalitních časů se pohyboval v undergroundu a přátelil se s mnoha alternativními umělci, hudebníky, kapelami i disidenty. Do konce života navštěvoval jejich koncerty i festivaly. Zemřel v Rakvicích v noci 25. února 2016 v třiapadesáti letech.

---

Experiment Blues
Blues v podání elektroakustické kytary Petra Kubíčka, kytaristy a zpěváka PBK Blues, který působí na scéně více jak 30 let. Černošské blues, bílé rythm & blues, ale také undergroundové závany kpt.Beefhearta, vlastní tvorbu a texty nabízí kapela Pbk blues. Je to snad nejstarší dosud hrající soubor v Havířově. Vynikající housle Helén Rockhousle, která experimentuje s možnostmi klasických i elektrických houslí, klasické pojetí jemnosti jejich zvuku a stylu hry obohacuje rockovou řízností a svobodou. Procítěným zpěvem doprovází své houslové improvizace.

Lokální ryby
Jedná se o společný projekt brněnského zpěváka a hráče na foukací harmoniku Pavla Hermana a plzeňského kytaristy Vladimíra Studničky, aby vytvořili svébytnou alternativní fúzi, která využívá a zároveň destruuje odkaz tradičního blues a hardrocku. Část aranží je založena na syrovém dialogu elektrické kytary, bicích a foukací harmoniky, který spolu s původními básnickými texty vytváří charakteristický styl tohoto uskupení.

Balet ČS Rozhlasu
Transevropské sdružení anonymních Umělců s velkým U iniciované hudební manželskou dvojicí Víťa a Renata Raškovi.
Jejich vystoupení mohou zanechat dojem i na několik desítek let a mohou obsahovat stopové prvky opravdového umění. Směřujou mílovými kroky na vrchol středního proudu, ale jejich cesta vede zkratkami – je to sice dál, ale zato horší cestou. Spolupracujou s filmovou korporací Hollywood Papaya Production a využívají její projekce. Na bookletu jejich CD se zjevuje mesiášův pupek. Je téměř jisté, že žádná chvála jejich působení nemůže být dostatečná. Vystoupení tohoto souboru budou vždy premierou i dernierou daného programu. Žádná odehraná věc se nebude nikdy opakovat, a pokud má kdokoliv zájem slyšet tento skvost na živo bude muset využít vždy jediného pokusu tzv. poslech na první dobrou.

SBK (Sbor břežanských kastrátů)
Sbor břežanských kastrátů neboli SBK bývá nejčastěji označován za „recitační a hudební soubor“. Pokud k recitujícímu a zpívajícímu jádru sboru přičteme i hudební doprovod, jde momentálně o třináct zpravidla vousatých mužů neurčitého, korektně řečeno snad středního věku. SBK je dnes neodmyslitelně spjat s nepřehlédnutelnou postavou nakladatele Lubora Mati („to je ten s tím šátkem na hlavě“). Básnická produkce nakladatelství Maťa také tvoří významnou část současného repertoáru SBK. Ansámbl ale překvapivě vznikl bez vědomí pana nakladatele. Název Sbor břežanských kastrátů vymyslel na podzim 2003 spisovatel Jan Pelc. Klíčový termín „břežanský“ nesouvisí, jak se leckdo mylně domnívá, ani s Břežany Dolními, ani s Panenskými, nýbrž s hospodou Na Břežance v Lublaňské ulici na pražských Vinohradech, kde jádro sboru tehdy pravidelně vysedávalo, a přestože se to občas pokouší popírat, vysedává tam dodnes. SBK byl původně zamýšlen jako jednorázová záležitost, jako překvapení, které se mělo bez Luborova vědomí objevit na pódiu během oslavy jeho narozenin na přelomu ledna a února 2004. Užaslý oslavenec se o existenci SBK dozvěděl až ve chvíli, kdy jeho členové poprvé veřejně vylezli na pódium. Podobný soubor, který dokáže publiku pod rouškou hospodské grotesky a okázalého amatérismu naservírovat celovečerní porci pořádné a nefalšované hudby i poezie, široko daleko nenajdete. Čich dnešního publika je už zcela otupělý. Aby ucítil poezii, musí se mu strčit přímo pod nos.
Zpěv a recitace: Ivo Benš; Zdeněk Bouše; Eda Gajdošík; Lubor Maťa; Olda Novotný; Michal Pátek; Martin Rutar; Tomáš Řezáč; Jan Suchánek.
Hudební doprovod: Jan Průcha (kytara, kapelník); Olda Novotný (kytara); Michal Pátek (kytara); Jarda Kestřánek (basová kytara); Dušan Moravec (bicí); Petr Bublák (kytara); Jan Suchánek (příčná flétna).

E+Mausy
Skupina E+Mausy vystupuje ve složení: Eva Mišíková (texty, zpěv, recitace), kytara Jakub Mužik, klávesy Daniel Patras, basová kytara Jan Polák, bicí Antonin Strnad. Eva Mišíková (kdo si ještě vzpomene na její působení v Hudbě Praha) zpívá své - mimochodem skvělé - básně. Skupina E+Mausy vznikla spontánně před dvěma lety. Po prvním společném a bluesově laděném večírku na vernisáźi výtvarnice Philly Primus se nadále schází ve zkušebně kousek od Emauzského kláštera v centru Prahy. Ze spojení básní Evy a sklepních improvizací Mausů spatřily postupně denní světlo svébytné a ucelené skladby, hudební variace a texty tu k osvěžení tu k zamyšlení.

Vstupné dobrovolné